Podróż do USA - co musisz wiedzieć zanim wsiądziesz w samolot

11.09.2019

Według najnowszych informacji, jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od całkowitego zniesienia wiz turystycznych dla Polaków. W praktyce oznacza to, że od lata 2020 roku będziemy mogli podróżować do USA bez przechodzenia procedury ubiegania się o wizę - wystarczy ważny paszport. Jednak do tego czasu warto wiedzieć, gdzie należy się udać i co załatwić, by móc wybrać się za ocean.

Jak uzyskać wizę do USA? - 6 prostych kroków

  1. Określ rodzaj wizy, jaki Cię interesuje. Jeśli wybierasz się do USA w celach turystycznych będzie Cię interesowała wiza B2. Jeśli wybierasz się podróż służbową - wiza B1. W przypadku innych rodzajów wiz, upewnij się na stronie: https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visatypeinfo.asp, która będzie dla Ciebie odpowiednia.
  2. Kiedy już wybierzesz rodzaj wizy, będziesz musiał uiścić opłatę - w przypadku wiz kategorii B, jest to 160 dolarów. Informacje o tym, jak dokonać opłaty, znajdziesz na stronie: https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-paymentinfo.asp
  3. Następnie musisz złożyć wniosek DS - 160 na stronie: https://ceac.state.gov/ceac/. Cały proces nie jest skomplikowany, będziesz musiał podać wszystkie dane, oraz wgrać aktualne zdjęcie. Jeśli odwiedzasz rodzinę w USA, konieczne będzie także podanie ich danych i adresów. Po wypełnieniu wnioski zachowaj jego numer - będzie potrzebny do umówienia rozmowy z konsulem. Amerykańskie placówki wizowe w Polsce znajdują się w Warszawie oraz Krakowie.
  4. Aby umówić się na rozmowę, trzeba stworzyć konto na stronie: , a następnie wypełnić wszystkie pola. Wymagane będą następujące dane: numer paszportu, numer opłaty wizowej i 10 - cyfrowy numer kodu kreskowego z wniosku DS - 160.
  5. Po umówieniu rozmowy pozostaje tylko dotarcie do Ambasady/Konsulatu Stanów Zjednoczonych o wyznaczonej godzinie, zabierając ze sobą: wydruk daty umówionej rozmowy, wydruk potwierdzenia złożenia formularza DS - 160, zdjęcie, jeśli nie wgrałeś go do formularza, ważny paszport i poprzednie paszporty, oraz dodatkowe dokumenty zgodne z wybraną kategorią wizową.
  6. Wyrobienie wizy trwa od 3 do 5 dni

Kilka ważnych kwestii przed wyjazdem do USA

Wycieczka do USA jest świetną okazją do poprawienia swoich umiejętności językowych. Jeśli nie używasz języka angielskiego codziennie, przygotuj się na lekką blokadę językową, która minie po kilku dniach, kiedy będziesz słyszał otaczający Cię zewsząd język. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości płynące z Twojego wyjazdu, staraj się nawiązać nowe znajomości, które pozwolą Ci szlifować język i dowiedzieć się więcej o kulturze tego kraju. Dobrym sposobem na naukę nowych słówek jest też nazywanie w języku angielskim tego, co akurat widzisz, np. podczas jazdy autobusem, czy podczas spaceru. Otaczaj się językiem z każdej strony - słuchaj audiobooków, czytaj książki, mów do siebie, oglądaj filmy bez napisów - zobaczysz, że po pewnym czasie Twoje umiejętności znacząco się poprawią.

Nasza oferta

Od ponad 25 lat specjalizujemy się między innymi w tłumaczeniach dokumentów stanu cywilnego i tłumaczeniach aktów prawnych. Jeśli zdecydujesz się na szukanie pracy za granicą, czy może będziesz potrzebował tłumaczenia dodatkowych dokumentów przed wyjazdem (np. aktu urodzenia, ślubu, dyplomu ukończenia studiów, zaświadczenia o niekaralności), zgłoś się do nas, z chęcią pomożemy.